נתאלי ז'ורבסקי
יועצת בתחום הפסיכולוגיה של הספורט

 
עברית  |  ENGLISH  |  

תאריך ושעה
 


מונה:

ריכוז והסחה
 
ריכוז והסחה הינם ניגודים הפועלים אחד על השני ואחד מול השני. 
אחת התכונות החשובות ביותר של שחקן/ספורטאי, היא יכולת הריכוז שלו ושליטה בהסחות.
המפתח להגיע ליכולת הגבוה ביותר בעת אימון, משחק או תחרות, תלויה ביכולת לשמור על רמת ריכוז גבוה ברגעים החשובים של המשחק, ולחזור לריכוז ברגע שאיבדת אותו בגלל הסחה כל שהיא.
 
על מנת לשמר ולחזק את הריכוז עליך לפתח שיגרת ריכוז באימונים. לדעת ליצור לעצמך שליטה במחשבות, שליטה בדברים שאתה אומר לעצמך בראש, קודם באימונים ולאחר מכן במשחקים.
אם לא תתרגל שיגרה זו באימונים לא תוכל ליישם את השליטה הזאת במשחקים, בדיוק כפי שלא יכולת לבצע בעיטת קרן מדויקת, פס מדויק או בעיטה לשער, ללא התרגול החוזר ונישנה באימונים.
 
הריכוז שלך מושפע מכל דבר שמתרחש בעת משחק ונובע ממגוון רחב של הסחות כגון: מהלך שגוי, ספגת שער, החמצת שער, נוכחות של קהל (אבא, או מישהו חשוב אחר), מאמן, שיפוט לקוי, הפסד ואפילו ניצחון. הסחות אלו הם חלק בלתי נפרד ממשחק הכדורגל ומהספורט בכלל.
 
ברגע שאתה עולה למגרש למשחק יכולת הריכוז ושליטה בהסחות מתחילה להיות קשה יותר ונתונה יותר להשפעות גורמים שאינם בשליטתך. ככל שתתמיד יותר באימונים לתרגל את השגרות ריכוז ושליטה בהסחות כך יהיה לך קל יותר במשחקים בכלל ובמשחקים קריטיים בפרט.
 
גדולי הספורטאים בעולם נפלו לא פעם על יכולת הריכוז ושליטה בהסחות. קחו לדוגמא את גמר גביע אלופות אירופה בשנת 2004/5, המשחק בין מילאן לליברפול. משחק זה הוכרע ע"י פנדלים, וניתן היה לראות, איך השחקנים מהמנוסים בעולם של מילאן, כושלים ברגע האמת.
 
אם מגיל צעיר תלמד את הטכניקות והמיומנות של ריכוז ושליטה בהסחות, יהיה לך קל יותר לבסס את יכולת הריכוז ולהביא אותה לרמות הגבוהות.
 
הדבר הראשון שאתה חייב להבין ולשנן לעצמך בתהליך של לימוד ריכוז ושליטה בהסחות הוא: אני שולט בהסחות ובריכוז ולא ההפך.
 
אתה בוחר אם הנוכחות של אבא ביציע מלחיצה אותך או לא, אתה מחליט אם החלטת השופט גורמת לך למחשבות שליליות ורמת עצבנות גבוהה, ואם זה יפגע ביכולת שלך במגרש – אתה בוחר!!
 
הכוח לשלוט בריכוז נמצא בך. אתה יכול לא להסכים עם השיפוט והחלטת השופט אבל אתה לא צריך לתת לזה להוציא אותך מהריכוז ולהשפיע על היכולת שלך במשחק. ההחלטה של השופט נעשתה, אי אפשר להחזירה אחורנית בזמן או לשנות אותה, אז הנח לזה והמשך הלאה ללא הסחה.
 
דוגמא נוספת, היא לאחר מהלך שגוי שלך. הטעות הראשונה נעשתה (קורה לשחקנים הכי טובים בעולם), אך אל תעשה מטעות ראשונה טעות נוספת קריטית - איבוד הריכוז כתוצאה מהטעות קודמת. למד מהטעות הראשונה והמשך הלאה. הריכוז להמשך המשחק נמצא בידיים שלך.
 
במגרש תתרכז רק במה שיש לך שליטה מלאה, היכולת שלך – התפקיד שלך במגרש – הטכניקה שלך. אם אתה מאבד ריכוז בגלל משהו ששחקן אחר עשה או אמר לך, אתה למעשה נותן לו את הכוח להחליט איך תשחק היום במגרש. לאף אחד אין את הזכות להחליט איזה שחקן תהיה היום במגרש, לא לשופט, לא לשחקן יריב, לא לקהל - רק לך.
 
אף אחד לא הכניס לך לראש את המחשבות הגורמות להסחה ולאובדן הריכוז, אתה עצמך הכנסת אותם. לכן, הכוח למנוע את ההסחות ולהתרכז רק במה שאתה צריך לעשות נמצא אצלך. תזכור שאתה יכול להתגבר על כל מכשול, כל מחשבה שלילית, כל גורם מסיח שמפריע לך לריכוז, בתנאי שתבין שהכוח והשליטה ביכולת שלך במגרש נמצאת אצלך בידיים.
 
תתחייב להישאר חיובי, תתחייב להישאר מרוכז ביכולת, תתחייב להאמין בעצמך....תתרכז במטרה !!!
עד כמה לדעתך תורם נושא פסיכולו
[תוצאות]

לייבסיטי - בניית אתרים