נתאלי ז'ורבסקי
יועצת בתחום הפסיכולוגיה של הספורט

 
עברית  |  ENGLISH  |  

תאריך ושעה
 


מונה:

דף הבית >> מאמר - לנצח עם הראש
 
לנצח עם הראש
 
כיום, ידוע למאמנים ולספורטאים מכל התחומים, שהצלחה בספורט, מצריכה לצד הכושר הגופני והיכולת הטכנית, גם חוסן ומיומנות מנטלית, אשר בלעדיהם, לא יוכל הספורטאי למצות את כישוריו ויכולותיו.
לחוסן המנטלי, השפעה מכרעת על היכולת של ספורטאי למצות את כישוריו בתחרות או באימון. לא פעם אנו רואים ספורטאי עם יכולת וכישורים ספורטיביים גבוהים, נכשל בהגיעו ל"רגע האמת" בתחרות או אימון, ואינו מביא לידי ביטוי את יכולתו המלאה, ומדוע? הרי לא יתכן שהספורטאי איבד לפתע את יכולתו הטכנית או את הכושר לבצע את הפעולות הנדרשות אשר אותן ביצע בהצלחה קודם לכן. ההסבר ההגיוני ל"כישלון" נמצא בעיקר ברמת היכולת המנטלית של הספורטאי. והדבר נובע מאובדן ריכוז לביצוע המהלכים אותם היה אמור לבצע. הסבר זה, הינו ההוכחה הניצחת כי היכולת המנטלית דרך השליטה בחשיבה משפיעה ישירות על השליטה הגופנית. כל תנועה, מהלך, או מיומנות טכנית מקורה בפקודה שנשלחה מהראש, וכאשר הראש לא יכול לתת את הפקודה כי הוא עמוס במחשבות אחרות, כגון : מה יגידו עלי, מה יקרה אם אפסיד, המאמן יוציא אותי מהמשחק, וכיו"ב, במצב זה, הראש אינו יכול לשלוח את הפקודה הנכונה לביצוע המיומנות הטכנית בצורה הטובה ובזמן הנכון.
לא פעם אנו שומעים את השדרנים והפרשנים מדברים על יכולת מנטלית של ספורטאים וקבוצות "אי אפשר לשבור את קבוצה הזאת" "הוא שיחק בנחישות" "הוא היה חלש בראש ונשבר" "הם היו רדומים לגמרי כל המחצית" ביטויים מסוג זה רק מחזקים את החשיבות שמייחסים לשליטה הנפשית והחוסן המנטלי.
דבר ידוע, שלכל ספורטאי ולכל קבוצה יש מאמן ראשי, מאמן כושר ובתחומים מסוימים כגון כדורגל, כדוריד וכיו"ב יש אפילו מאמן שוערים. אך מעטים יודעים, שיש גם "מאמן מנטלי", פסיכולוג ספורט.
תפקידו של פסיכולוג הספורט, לבנות לשחקן ולקבוצה חוסן מנטלי ולהקנות כלים וטכניקות לשליטה במיוחד בפן המנטלי של ענף הספורט בו הם עוסקים.
המשמעות של "חוסן מנטלי", היא היכולת של הספורטאי להביא את עצמו לזהות ולשלוט במצב הנפשי וזה אומר: לזהות מתי אני בלחץ ורמת העוררות שלי גבוהה מידי, מתי רמת העוררות נמוכה מידי ואני שאנן, להגביר או להוריד את הלחץ המנטלי לפי הצורך. חוסן מנטלי כולל בתוכו את הלמידה של ריכוז מקסימלי, מחויבות ללא התניה, קבלת משוב בצורה בונה ונכונה, יכולת לעמוד במצבים משתנים, לזהות תהליכים שעוברים עליך ולהתאים אותם לאישיותך, בזמן ובמקום הנכון.
מצוינות בספורט ובחיים מתחילה בחלום ובצעד ראשון של תהליך. לא משנה אם אתה ספורטאי מתחיל או ספורטאי ברמה אולימפית, אם אתה בן 9 או בן 20, אם אתה בתחילת הקריירה הספורטיבית או בשיא החיים הספורטיביים, תמיד תוכל להתחיל ללמוד ולפתח את החוסן המנטלי שלך ולשפר באמצעותו את היכולת הספורטיבית שלך למקסימום הפוטנציאל האישי. אתה יכול ללמוד לנצח דרך הראש.
עד כמה לדעתך תורם נושא פסיכולו
[תוצאות]

לייבסיטי - בניית אתרים